SKENOVÁNÍ

PDF verze pro tiskCvičení

Line

Skener je zařízení, které převádí papírovou předlohu (noviny, časopis, fotografie,...) do počítače, kde jej uloží buď jako obrázek nebo jako text.

Výběr skeneru

První a důležitou fází při práci se skenerem je jeho nákup. Nejznámější firmy jsou např. HP, UMAX, EPSON, GENIUS. Vlastnosti jako rozlišení (udáváno v dpi) nebo barevná hloubka není pro kvalitu skeneru nejvíce rozhodující. Podstatnější je optický systém (CCD skenery), kde záleží na přesnosti umístění zrcadel, kvalitě čočky a dalších parametrech. Přesto zrovna tyto charakteristiky se v katalozích neuvádějí.

Rozlišení

Udává se ve dvou směrech, vertikální a horizontální. Horizontální určuje kvalitu snímače a vertikální jen posun pohyblivé části skeneru, většinou se volí tak, že vertikální je dvojnásobek horizontálního např. 600 dpi x 1200 dpi. Velmi významné je to, že právě tato charakteristika nejčastěji uváděná prodávajícím je zavádějící protože pro většinu práce potřebujete jen rozlišení 200 dpi a větší rozlišení již neúměrně zvětšuje výsledný soubor (např. při skenování A4 při rozlišení 300 dpi 24 bitové barevné hloubce činí cca 50 MB), který navíc v daném rozlišení nevytisknete (nejčastější rozlišení tiskáren 200 až 300 dpi). Přesto vysoké rozlišení má opodstatnění u toho, kdo předpokládá skenování negativů (je potřeba speciální nástavec) nebo zvětšování fotografií do velkých formátů.

Barevná hloubka (viz. TEORIE)

Konstrukce

Současné stolní skenery mají většinou shodnou konstrukci lišící se jen v úpravách designu. Přesto si zkontrolujte zda vám vyhovují rozměry skeneru, nezapomeňte na to, že skener se otvírá tzn. že nad ním je potřeba volný prostor. Důležité také je to zda jde víko odebrat např. pro skenování knih apod.

Rychlost

Většinou se uvádí dvě základní rychlosti: rychlost náhledu a rychlost výsledného snímání. Čím rychlejší tím lepší.

Software

Se zakoupeným skenerem je dodáván většinou i software, měl by obsahovat i tzv. OCR (Optical Character Recognition) program, který umí naskenovanou textovou předlohu přečíst jako text a vložit např. do textového editoru.

Skenování

Základní kroky:

  • zapnete skener (pokud není zapnutý s PC),

  • odklopte víko a vložte předlohu (většinou do pravého horního rohu, lícem dolů),

  • spustíte ovládací program,

  • zvolíte nastavení (u většiny programů možné volit buď intuitivně obrázek, fotografie, text, … nebo odborně rozlišení, barevná hloubka, zvětšení, …),

  • spustíte náhled (je možné před předchozím krokem),

  • zvolíte co s naskenovaným materiálem (uložit, vytisknout, upravit v programu …, odeslat poštou, apod.

  • vyjmete předlohu, zavřete program popř. vypnete skener.

Na obsah

Line

 
 

Poslední aktualizace: 02.12.2004

webmaster