DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE A VIDEO

PDF verze pro tiskCvičení

Line

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

Úvod

K vytvoření digitální fotografie potřebujete digitální fotoaparát. Digitální fotoaparát oproti klasickému scénu před objektivem skenuje za pomoci nejčastěji tzv. CCD snímače a uloží na paměťové médium (kartu Compact Flash (CF), Smart Media (SM), Multimedia Card (MMC), Secure Digital (SD), Memory Stick, Xd Picture Card. Velikost této karty určuje kolik snímků můžeme vyfotit, běžným standardem se stává velikost 64 – 128 MB.

CF SM MMC
SD MS XD

Před vychvalováním digitálního fotoaparátu je třeba říci, že digitální fotoaparáty se pořád ještě klasickým v kvalitě nevyrovnali, výhoda je v tom, že to většina běžných uživatelů vůbec nezaregistruje.

Line

Základní vlastnosti digitálního fotoaparátu:

Rozlišení

Udává se většinou jedním číslem (vypadá to lépe 3 megapixely, 5 …), v podstatě se jedná o počet světlocitlivých buněk na snímači přičemž výsledná hodnota je nejčastěji zaokrouhlená na:
2,0 mil. bodů (1600x1200) – fotografie 10 x 15 cm
3,3 mil. bodů (2200x1500) – fotografie 13 x 18 cm
4,0 mil. bodů (2500x1600) – fotografie 20 x 30 cm
5 mil. bodů (2900x1800) – fotografie 30 x 40 cm
6mil. bodů a více (3000x2000) – pro profesionální fotografy

Zvětšení (ZOOM)

Při zvětšení tzv. ZOOM je potřeba vyvrátit jeden mýtus digitální ZOOM nemá nic společného s optickým. Optický zoom přibližuje za pomoci optiky výslednou scénu, digitální „jenom rozloží“ jeden bod na více bodů. To znamená, že u výsledné fotografie se sníží kvalita (někdy i výrazně). Optický ZOOM opravdu přibližuje a kvalitu snímku podstatně nesnižuje. Digitální ZOOM je zase jen past na nakupujícího (nekupte přístroj s 15x ZOOM :-)). Mezi fotoaparáty existují tzv. Ultra ZOOM u kterých se hodnoty optického ZOOM pohybují nad 10x. Bohužel u těchto přístrojů je již velice těžké udržet výslednou scénu v klidu a při hodnotách nad 12x bez stativu skoro nemožné.

Ostření, expozice

Obecně platí, že kvalitní digitální fotoaparát má automatické zaostřování. Důležité je také, že žádný fotoaparát neumí zaostřit scénu jako celek, ale většinou jen malou oblast nejčastěji okolo středu. Kvalitní fotoaparáty umí pohnout s oblastí zaostření po scéně. Dalším faktorem je rychlost zaostření. Asi by jste nechtěli několik sekund ostřit, to už by také na fotce nemuselo nic být :-). Proto některé fotoaparáty ostří neustále a v případě focení jsou již připraveny.
Expozice je kombinace času (jak dlouho byla otevřená závěrka; 1/hodnota s) a clony (jak hodně byla otevřená clona; f/hodnota). Nastavení dobré expozice je pro amatéra někdy dosti složité, proto většina digitálních fotoaparátů nabízí tzv. kreativní programy (SPORT, KRAJINA, PORTRÉT, NOC, …), které hodnoty expozice nastaví automaticky. S tím souvisí, že fotoaparáty často mají tzv. automatickou expozici (AE) tzn., že nemáme možnost nastavit čas a clonu, ale jen tzv. EV (Exposure Value), který tyto charakteristiky nahrazuje. Obecně platí, že posun o 1EV zdvojnásobí automatickou expozici. Fotoaparáty nejčastěji umí posun o EV po 1/3.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost určuje jak „široký záběr“ bude výsledná fotografie mít. Důležité je, že u digitálních fotoaparátů je ohniskoví vzdálenost trochu zavádějící, proto se přepočítává na tzv. kinofilm.

20 mm Širokoúhlé záběry
35 mm Středně široké až normální
50 mm normální
300 mm teleobjektivy

Výdrž baterií

Jednou z důležitých charakteristik je výdrž baterií. Je to proto, že můžete mít skvělý fotoaparát, ale pokud budete musíte stále měnit baterie tak vás to nebude vadit. Nejlepší je pokud baterie vydrží vyfotit aspoň standardní 128 MB kartu.

Line

Popis digitálního fotoaparátu

Z hlediska konstrukce existují 2 typy digitálních fotoaparátů:

 • kompakt,

 • jednooká zrcadlovka.

Kompakt

Jednooká zrcadlovka

Line

DIGITÁLNÍ VIDEO

Digitální video lze získat 2 způsoby:

 • natáčením digitální kamerou,

 • digitalizací analogového záznamu.

V druhém případě je potřeba koupit speciální hardware a software (např. Pinnacle Studio, …).
V prvním případě použít některou z digitálních videokamer. Digitální videokamery se skládají ze 3 základních segmentů:

 • snímací,

 • záznamová,

 • převodník (digitalizuje analogový záznam při převodu do počítače).

Digitální videokamery se rozdělují podle formátu záznamy na:

MiniDV

 • nejpoužívanější médium pro digitální záznam

 • na kazetu se vejde 30 až 90 minut pohyblivých obrázků

Digital8

 • obdoba kazety Hi8

 • na kazetu se vejde 60 minut

DVD

 • odpadá i zdlouhavé převádění videa do počítače

 • formát MPEG-2, jehož kvalita je v závislosti na úrovni komprese oproti DV výrazně nižší

 • 30 až 120 minut podle použitého média

MICROMV

 • formát MPEG-2, ale záznam je realizován na magnetický pásek

 • kapacita záznamu dosahuje 60 minut

Posledním případem je možnost natočit videosekvenci za pomoci digitálního fotoaparátu, ale protože se jedná většinou záznam o velikosti jen desítky sekund nebude toto téma dále rozebírat.

Na obsah

Line

 
 

Poslední aktualizace: 02.12.2004

webmaster