PRÁCE S DISKETAMI

  PDF verze pro tiskCvičení

Line

disketaPotřeba disket v současnosti klesá - počítače se stále častěji zapojují do sítí, čímž je možný přenos dat i na velké vzdálenosti bez potřeby prostředníka, kterým byly právě diskety. Diskety přestávají vyhovovat i svou malou kapacitou a fyzickou nespolehlivostí.

Formátování diskety startujeme příkazem NAFORMÁTOVAT z kontextového menu diskety. Formátovat disketu znamená vymazat všechno, co se na ní nachází a znovu vytvořit záznamový systém - diskety se dělí soustřednými kružnicemi na mezikruží, kterým říkáme STOPY (je jich na každé straně 80, číslují se 0-79). Stopy se dále dělí na menší úseky - SEKTORY. Do každého sektoru se umístí stejný objem dat. Na začátku první stopy se vytváří tabulka, do které se zapisují údaje potřebné pro orientaci při ukládání a čtení z diskety. V průběhu formátování se také kontroluje fyzický stav diskety.

Kopírování kompletního obsahu jedné diskety na jinou - příkaz KOPÍROVAT z kontextového menu diskety. Obsah zdrojové diskety se zkopíruje do operační paměti. Potom je uživatel vyzván vložit cílovou disketu, na kterou se uloží obsah schránky v operační paměti.

Na obsah

Line

 

Poslední aktualizace: 02.12.2004

webmaster